Casus Telefon Yazılımı Faydaları Nedir?

casus telefon yazılımı nedir

Gelişen teknolojiyle birlikte telefonlarda oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Her evin, her bireyin vazgeçilmezleri arasında yer alan telefonlar özellikle haberleşme alanında tüm insanlığın hayatını değiştiren bir buluş niteliğindedir. Eskiden olduğu gibi mektupla haberleşmeler gitmiş yerine anlık haberleşmeler, konuşmalar ve görüntülü sohbetler gelmiştir. Tabi ki, teknoloji burada da durmamış, ulaşılması güç yerlere dahi girebilen telefonlarla istihbarat toplanmaya başlanmıştır. Günümüzde bu bilgi toplama işleri casus telefon yazılımı gibi programlar ile oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır.

Bilgi toplama amacı ile kullanılan programlara pek çok yerde erişmek mümkündür. Telefonunuz ios veya android destekli olsa dahi her telefona uyumlu yazılımlar mevcuttur. Ios veya android casus telefon programlarına kolayca app storedan veya google play storedan erişilebilmektedir. Kolay erişilebilir olmasının iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da bulunmaktadır. Bu yazılımlar iyi niyetli kişiler tarafından kullanılıyorsa (çocuğunu takip etmek isteyen ebeveyn veya devlet güvenliğini korumaya çalışan istihbarat görevlileri gibi) faydalı, art niyetli kişiler tarafından kullanılıyorsa (bilgi hırsızlığı, uygunsuz içerikler arayan gibi) zararlı olabilmektedir.

Casus Telefon Yazılımları ile Neler Yapılabilir?

“Neler yapılabilir?” sorusunun cevabı oldukça geniştir. İsterseniz casus programlarının ortak özellikleri arasında gösterilenleri aşağıda maddeler halinde sizlere anlatalım.

  • Anlık görüntü alma,
  • Telefonda bulunan kayıtlı sms, fotoğraf ve sosyal medya konuşmalarına ulaşım,
  • Telefon takip yazılımı ile anlık konum veya geçmişte gidilen yerlerin tespit işlemleri,
  • Telefonu uzaktan dinleme cihazı gibi kullanma,
  • Telefonla anlık fotoğraf çekebilme,
  • Kamera ile anlık görüntü alma ve izleme yapabilme,
  • E-mail okuma, gönderme,
  • Bildirimleri yönetebilme

gibi pek çok şey yapılabilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse, kullanıcının telefondan yaptığı hemen hemen bütün işler uzaktan başka bir kişi tarafından kontrol edilebilmektedir.

Casus Yazılımların faydaları

Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi faydası ve zararları olan bu yazılımları, kimin hangi amaç için kullandığı büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarını kontrol etmek isteyen ebeveynler onları dış dünyanın zarar verici yanlarına karşı koruyabilirler. Çocuklarının anlık nerede olduğunu, ne yaptığını, kimlerle konuştuğunu ve yazıştığını, hangi oyunları oynadıklarını bilebilirler. Böyle durumlarda sonucunda büyük yıkımlar oluşabilecek olayların önüne geçilebilmektedir.

Devletler kendilerini korumaya yönelik istihbarat bilgilerini toplama amaçlı casus telefon yazılımı programlarını kullanabilirler. Bu durumda yazılımlar, pek çok terör olaylarını önleyebilir, çoğu sivilin hayatını kurtaran bir eyleme dönüşebilir.

Son dönemlerde sıkça haberlerde gördüğümüz üzere aldatma olaylarında da eşlerden birisi tarafından kullanılıp aldatan eşin tespiti yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Telefon Dinleme Programı Nedir? başlıklı makalemizde Casus Telefon Yazılımları ve Telefon Dinleme Programı hakkında bilgiler verilmektedir.